Badanie słuchu u dzieci


W Polsce noworodki w pierwszej dobie życia poddawane są przesiewowemu badaniu słuchu. W ten sposób można wcześnie wykryć niedosłuch, zbadać rodzaj wady i natychmiast podjąć leczenie.

Badanie słuchu u dzieci

W Polsce noworodki w pierwszej dobie życia poddawane są przesiewowemu badaniu słuchu. W ten sposób można wcześnie wykryć niedosłuch, zbadać rodzaj wady i natychmiast podjąć leczenie. Dziedziczne wady słuch mogą ujawniać się w różnym wieku i nagle dziecko bez wyraźnej przyczyny zaczyna gorzej słyszeć. Pierwszą przyczyną może być wada w budowie narządu słuchu, a kolejną wada genetyczna. W tym celu można wykonać badanie genetyczne i znaleźć gen odpowiedzialny za pogorszenie słuchu.

Badanie słuchu można przeprowadzić u dziecka w każdym wieku i nie jest ono w żaden sposób uciążliwe dla dziecka. Metody badań dobierane są stosownie do wieku i stopnia rozwoju dziecka. Na początek lekarz dokonuje wywiadu dotyczącego rodziny, środowiska, przebytych chorób oraz przebiegu ciąży. Emisja otoakustyczna – metoda, którą stosuje się u dzieci w każdym wieku nawet u noworodków. Pozwala zmierzyć aktywność małych komórek rzęsatych po stymulacji dźwiękiem. Wykonuje się je gdy dziecko jest spokojne i śpi.

RAB – odpowiedz z pnia mózgu – badanie to mierzy fale mózgowe po stymulacji dźwiękiem i wykonywane jest bez aktywnego udziału dziecka. Trwa nieco dłużej niż poprzednie, dlatego zalecane jest przeprowadzenie go podczas snu dziecka.

Audiometria impedancyjna – badanie rejestruje ruchy błony bębenkowej w reakcji na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym. Przeprowadza się je w celu stwierdzenia, czy ucho środkowe nie jest uszkodzone. Badanie trwa bardzo krótko i nie wymaga aktywnego udziału dziecka.